fatih klima servisi

Fatih Klima Servisi

Zeytinburnu Klima ServisiFatih klima servisi klimaların ömrünü uzatmakta en önemli faktördür. Klima insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla tasarlanmıştır. Kapalı ortamın havasını soğutan, nem alan, isteğe bağlı olarak ısıtan cihazlardır. Aynı zamanda toz ve partikülü filtre eden elektronik eşyalardır. Evlerden araca, işyerlerinden eğitim merkezlerine kadar bütün alanlarda sık sık kullanılır. Klima cihazları son zamanlarda lüks olmaktan çıkıp gereksinim duyulan bir cihaz haline gelmiştir. Bunu meydana getiren ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşmesidir. Aynı zamanda klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır.

 

Klima sistemlerinde az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanısıra teneffüs edilen havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizler. Klimada uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntem antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılarak hava kalitesi yükseltilmesini sağlar. Klimalar sağlık koşullarına ideal uygun ısıtma ve soğutma ortamı sağlar. Aynı zamanda ısı pompası özelliği ile 0 derece üstündeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma temin etmektedirler. Havada bulunan nemi alarak uygun konfor koşullarını oluşturmayı sağlarlar. Birçok özelliğe sahip klimalar teknolojinin gelişmesiyle daha hızlı gelişim göstermektedir. Klimalarda bir diğer önemli unsur ise klima servisidir. Klima servisi, klima sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken bir hizmettir. Bu hizmet klimaların bakım ve onarımını yaptığı gibi ömrünü de uzatmaktadır.

 

Klima Servis Hizmetinin Önemi Nedir?

Fatih klima servisi hizmeti önemi oldukça büyüktür. Klimalar teknolojik cihazlar olduğu için zaman zaman arıza ve onarım ihtiyacı duyar. Bu gibi durumlarda bu cihazların yapısını bilmeyen kişiler tamir işlemleri gibi durumlara girişmemesi gerekir. Tamir, bakım, onarım, montaj gibi ihtiyaçları servis sağlamalıdır. Klima cihazları alanında uzman kişiler tarafından onarılmalıdır. Bu cihazlar teknolojik parçalardan bir araya geldiği için oldukça hassastır. Klima onarım işlemlerinde bilgisi olmayan kişiler klimalarda daha büyük sorunlara yol açabilir. Klima cihazı iç ve dış ortamda farklı hava şartlarına maruz kalan teknolojik cihazlardır. Bu cihazların ısı transfer yüzeylerinde oluşan kirlenmeler ve tahribat cihazın performansında düşüklüğe sebep olacaktır.

 

Bunlardan başka cihaz içindeki soğutucu gaz işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakım yapılmayan klimalarda verimi düşecek, enerji sarfiyatı çok yüksek oranda artacaktır. Klima cihazınızı bilinçli bir şekilde kullanabilmeniz çok önemli bir konudur. Aynı zamanda en iyi verimi en az maliyet ile alabilmeniz için teknik servis hizmeti alabilmek çok önemlidir. Klima kullanırken birkaç önemli unsura dikkat ederek klimanızın kullanım ömrünü arttırmış olursunuz. Aynı zamanda enerji bakımından da yüksek seviyelerde tasarruf etmeye başlarsınız. Servis hizmeti işlemlerinizi gerçekleştirdiği gibi sizi bu konularda bilgilendirmeye de yardımcı olacaktır.

 

Klima Servisi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Klima servisi çoğu zaman klima kullanımında ihtiyaç duyulan bir hizmet olmaktadır. Klima servisine ihtiyaç duyduğunuz zaman Fatih klima servisi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Ancak ilk olarak klimanızın servis ihtiyacı olup olmadığını anlamanız gerekir. Peki klima servisi gerektiren durumlar nelerdir?

 • Bazı klima sistemleri çalıştıktan sonra kötü bir koku yayar. Bu kokular son derece rahatsız eder. Özellikle de gider bölümünde bir problem olduğu zaman mevcut arıza ortaya çıkmış olur.
 • Kumanda çalışmama problemi, hem pilden kaynaklı hem de ürüne yakın bir yerde bulunan başka bir cihazdan olmaktadır. Çözümü ise hızlı ve başarılı bir şekilde yapılmaktadır.
 • Fan hız ayarında ortaya çıkan çalışmama sorunu ise seçilen mod ile alakalı olmaktadır. Bunlara ek olarak sesli bir şekilde çalışan klimalar her zaman bir sorun anlamına gelir. Bu tarz durumlarda mutlaka klima servisi ile hemen iletişime geçilmesi gerekir.
 • Çalıştığı durumda soğutma ve ısıtma yapmayan klimalar da olabilmektedir. Bunların onlarca farklı sebebi söz konusu olmaktadır. Fatih klima servisi bu konularda uzman olduğu için hızlıca problemleri ortadan kaldıracaktır.
 • Bazı klima türleri ise zaman zaman sigorta attırabilmektedir. Bunların ortadan kaldırılması adına çok kısa bir süre içerisinde servis ile görüşülmesi gerekmektedir.

Klima servisi bakımından işini iyi ve güvenli bir şekilde yapan Fatih klima servisi her zaman hizmetinizdedir. Bu servis çok pahalıya mal etmediği çözüm önerileri ile dikkat çekerek çeşitli avantajlar sunmaktadır.

 

 

Klima Tamiri Nasıl Yapılır?

Klima tamiri, klima kullanımında ihtiyaç duyabileceğiniz hizmetler arasındadır. Ev ya da ofislerde kullanılan klima, sıcak günlerde ortamı serinletmekte vazgeçilmez bir eşya olmuştur. Birçok farklı model ve markada klima vardır. Klimaların göstermiş olduğu performanslar bunlara göre değişiklik gösterir. Bu ürünler, birçok farklı nedenlerden dolayı arıza gösterip bozulabilmektedir. Klima tamir işlemleri nasıl yapılır konusu bu anlamda hemen gündeme gelmektedir. Bilgisi olmayan bir kişinin tamir işlemi yapması elbette ki mümkün değildir. Alanında uzman ve tecrübeli olan personellerden yardım alınması çok önemlidir.

 

Klimalarda en sık görülen arızaların başında hiç çalışmama sorunu gelmektedir. Böyle bir sorun ortaya çıktığı zaman temel neden elektriğin gelmemesinden kaynaklanmaktadır. İlk olarak klimanın bağlı olduğu sigorta kontrolü sağlanmalıdır. Bu bölgede bir problem olup olmadığına bakılması gerekir. Daha sonra ise klimanın modu tamamen değiştirilir. Ardından ise yeniden çalışması sağlanmalıdır. Bu sayede sigortadan kaynaklanan problem de çözüme kavuşur. Eğer bu işlemlere rağmen problem devam ediyor ise uzman ekipler gerekli müdahaleyi kısa sürede yapacaktır. Klimadan kötü kokular gelmesi ise yine en sık görülen problemler arasında olmaktadır.

 

Üründen bir koku gelmesi durumunda izlenmesi gereken yol bellidir. Bu kokunun temel nedeni uzun bir süreden beri klimaya bakım yapılmamasından kaynaklanır. Klimanın bulunduğu ortamda is, duman ve kötü koku hava filtresinin olduğu yerde birikmiş olabilir. Bu koku biriken bölümün mutlaka temizlenmesi gerekecektir. Klimalarda diğer bir sık görülen sorun ise sigorta attırma sorunlarıdır. Kumanda ile çalıştırılan klimalar aynı anda sigortanın atmasına neden olur. Fatih klima servisi uzman ekibi bu problemi de çok kısa süre içerisinde çözüme kavuşturur.

 

Fatih Klima Servisi ve Bakım Hizmetleri

Fatih klima servisi, klimalarınızın kesintisiz çalışabilmesini sağlayan büyük bir hizmet sunar. Bu hizmet klimalarınızın çalışma potansiyelini arttırır. Zaman geçse bile klimalarınız ilk günkü kalitesiyle çalışmaya devam eder. Yaşam alanlarının vazgeçilmez iklimlendirme cihazlarından olan klima, ortamın havasını dilediğiniz gibi şekillendirebilmenize olanak sağlar. Hem soğutma hem de ısıtma için kullanılan klimaların daha etkin ve verimli çalışabilmesi çok önemlidir. Bu verimli kullanım için düzenli olarak bakım yapılması gerekir.

 

Klima bakım ve onarımı yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Klima bakımı, klimaların hem genel kontrolü hem de temizliğinin yapılmasına dayanan işlemlerdir. Klima bakım ve onarım işlemleri demek yalnızca belli noktanın temizlenmesi demek değildir. Klimaların bakımında temizliklerin yanı sıra cihazın mevcut arızası ve ilerde oluşturacağı arıza durumu tespit edilir. Bu durumda eğer gerek duyulur ise arızaya ek ücret karşılığında servis tarafından müdahalede de bulunulacaktır. Klima yaz ve kış aylarında da kullanılan cihazlar olduğu için yılda 2 kez klima bakımı yapılması şarttır. Klima bakımı ne zaman yapılır? Sorularına 1 kez yaz başı 1 kez de kış başında cevabını vermek mümkün olmaktadır.

 

 

Klima Dış Ünite Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Klima servisi klimalara ait bütün parçaların onarım ve bakım işlemlerine hakimdir. Klimaların etkin ve uzun ömürlü çalışması için klima bakımının periyodik şekilde yaptırılması son derece önemlidir. Klimaların bakımı ise mutlaka yetkili servis tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Klima dış ünite bakım aşamaları şu şekildedir:

 • İlk olarak cihazın dışı temizlenmesi gerekir.
 • Daha sonra cihazın ısı değiştirme parçası yani serpatin temizlenmelidir.
 • Soğutucunun akışkan kaçak kontrolü yapılmalıdır.
 • Cihazın içi detaylı bir şekilde temizlenir.
 • Klimada bulunan iletişim hattı, elektronik kart bağlantısı soketleri başta olmak üzere ünite içersinde elektriksel bağlantılarının genel kontrolü yapılmalıdır. Elektriksel devre sistemlerinin tamamı çalışır haldeyken akım kontrol işlemleri gerçekleştirilir.
 • Fanların ve hareketli tüm parçaların mekanik bağlantısı detaylı bir şekilde kontrol edilir.

 

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zeytinburnu Klima Tamir ServisKlima bakımı ve onarımı çok önemli aşamalardan oluşur. Klima cihazı iki farklı parçadan oluşmaktadır. İç ünite ve dış ünite olarak değerlendirilen bu iki parçanın dışında kalan parça, daha çok bütünlük tamamlayıcı nitelikte olmaktadır. Klima iç üniteleri, klima cihazının en önemli parçalarından bir tanesi olarak tanımlanmaktadır. Bu iç ünitelerin bakımı ise çok önemli aşamalardan oluşmaktadır. Klima iç ünite bakım ve onarım aşamaları ise şu şekildedir:

 • İlk olarak cihazın dış bölümü çok dikkatli bir şekilde temizlenir.
 • Filtre temizliği en ince ayrıntısına kadar detaylı bir şekilde yapılır.
 • Cihazın ısı değiştirme bölümünde yer alan parça yani serpatin temizlenecektir.
 • Soğutucu bölümünde yer alan akışkan kaçak kontrolü yapılır.
 • Daha sonra cihazın iç temizliği detaylı bir şekilde yapılır.
 • İç ünite gerilim ve besleme akımının ölçümleri yapılır.
 • Fanlar ve hareketli parça mekanik bağlantıları dikkatle kontrol edilir.

Tüm bu bakım ve onarım işlemleri servis tarafından yapılması gerekmektedir. Klima servisi tarafından yapılmayan klima işlemleri daha büyük sorunlara yol açacaktır. Klima bakım ve onarımı her yıl olmasa bile 2 yılda bir kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.

 

Klima Bakım ve Onarımı Yapılması Gereken Diğer Parçalar Nelerdir?

Klima servisi sadece iç ve dış ünite bakımı ile ilgilenmez. Klimalar birçok önemli parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar klimaların eksiksiz çalışmasında en önemli faktörlerden oluşmaktadır. Eğer bir parçada arıza durumu meydana gelirse klimanın tamamı zarar görebilir. Bu nedenle servis bakım yaparken klimaların bütün haline bakarak bakım işlemi gerçekleştirir. Klimaların sıkıntısız çalışabilmesi için tüm detaylara dikkat edilerek işlemler gerçekleştirilmelidir. Klima cihazlarında bakımı yapılması gereken diğer parçalar ise şu şekildedir:

 • Bakır boru hattı bakımı: Bakır boruların hattında ezilmeler ya da kaçak olup olmadığına bakılması gerekir. Bakır boru hattı izolasyonu ayrıntılı bir şekilde denetlenir gerekli ise onarım yapılır. Bakır boru hatlarını sabitlemek ya da taşımak için kullanılan kelepçe elemanların kontrolü detaylı şekilde yapılır.
 • Drenaj hattı bakımları: Drenaj hattı ek yerinde sızdırmazlık kontrolü yapılması gerekir. Hat üzerinde sızdırmama ve tıkanma olup olmadığı detaylıca kontrol edilmelidir. Drenaj hattı sabitleyebilmek veya taşımak için kullanılan kelepçe elemanı kontrolü yapılmalıdır.

 

Klima Bakım ve Onarım İşlemleri Ücreti

Klima servis ücreti verilen hizmete göre artış ya da azalış gösterir. En net fiyat bilgisi için yapılması gereken işlemin belli olması gerekmektedir. Klima bakım işlemi her yıl olmasa bile en az 2 yılda bir yapılması gereken bir işlemdir. Klima kullanıcıları fiyatlandırma sebebiyle bakım yaptırmak istemeyebilir. Ancak klima servis hizmeti ücretleri oldukça düşük seviyelerde başlamaktadır. En net fiyat bilgisi için Fatih klima servisi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Klima bakım ve onarım işlemleri çok cüzi miktarlardan oluşmaktadır. Ancak bakım sırasında tamir ihtiyacına gerek olur ise fiyat mutlaka değişecektir.

 

Fiyatı belirleyen faktörler uygulanan işleme göre değişecektir. Net bir fiyat bilgisi için Fatih klima servisi ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Klima bakım ve onarımı yaptırılmadığı taktirde klimadan sağlıklı bir şekilde verim almanız mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda sürekli klima sorunları ile karşılaşmış olursunuz. Ek olarak da cihazdan tasarruf sağlama oranınız düşer. Klima bakım ve onarımı yaptırmamak klima ömrünün kısalmasına da neden olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı klima bakımı her yıl düzenli olarak yaptırmak tavsiye edilir.

fatih klima servisi

Klima Servisi Olmadan Klima Bakımı Yapılır Mı?

Klima servisi bir klimanın ihtiyaç duyacağı en önemli hizmetler arasında ilk sıralarda yer alır. Klima servisi çok kısa bir sürede ihtiyacınız olan hizmeti karşılar. Fatih klima servisi kusursuz hizmetleri ile kullanıcılarını daima memnun etmeye çalışmaktadır. Klima bakımı nasıl yapılır? Sorularına yanıt arayan birçok klima kullanıcısı, klima bakımını kendi yapmayı düşünmektedir. Ancak periyodik olarak yapılması gereken kapsamlı klima bakımlarını kullanıcılar kesinlikle yapamaz. Çünkü klima bakım işlemleri denilen işlem yalnızca yüzeysel temizlik işleminden ibaret değildir.

 

Klima elektronik cihazlar olduğu için arıza durumları karşısında ve bakımlarında da her daim uzman müdahalesi gerektirmektedir. Kullanıcılar olarak siz yalnızca klima filtre temizliği işlemlerini ya da yüzey olarak dış temizliklerini yapabilirsiniz. Bunların dışında herhangi bir müdahalede bulunmamalı ve bakım konusunda mutlaka servis desteği almanız gerekir. Servis tarafından yapılmayan müdaheleler çok büyük sorunlara yol açabilir. Sizlerin klima bakım ve onarımına dair yapabileceğiniz tek işlem filtre ve dış yüzey temizliği olmalıdır. Klimaların hava filtre bakımı yapabilmeniz için ilk olarak filtreyi olduğu yerden çıkarmanız gerekmektedir.

 

Klimanın türüne göre farklı şekilde filtreleme yapılsa da tüm klima türlerinde hava filtresi ön panelde bulunmaktadır. Panelde yer alan yuvaya yerleştirilen filtreler, klima yapısına göre kolay tak- çıkar özelliklere sahiptir. Çoğunluklu olarak yıkanabilir özelliklere sahiptir. Bu özelliklerde olan sünger yapısında filtreleri temizledikten sonra aynı şekilde yerine takmanız mümkündür. Klimanızın hava filtresini 15 günde bir pratik olarak bu şekilde temizleyebilirsiniz. Hava filtresi düzenli olarak temizlenmemesi, havanın ideal şekilde sirkülasyon yapmasını önleyecektir. Böylece evaporatör yüzeyinde karlanmalar olabilir ve dolayısıyla soğutma- iklimlendirme verimi düşer.

 

Hava filtresini temizlik işlemi yanı sıra hava akımı destekleyici filtrelerin temizliğini de siz gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için öncelikle klima ön kısmında yer alan ve hava akımı destekleyen filtre çıkarılmalıdır. Bu filtre vakum yöntemiyle yani elektrikli süpürge ile temizlenmesi gerekmektedir. Biriken tüm toz, süpürge yardımı ile detaylı bir şekilde arındırılır. Toz giderildikten hemen sonra filtre su ile yıkanarak iyice temizlenir. Kuruduktan hemen sonra aynı şekilde takılıp, kapağı kapatılır ve böylece doğru hava sirkülasyonu yapılması sağlanır. Klima filtre temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Yıkama işlemleri musluk altında yapılmalıdır.
 • Vakumlu temizlik işlemi için elektrik süpürgesi kullanılabilmektedir.
 • Eğer filtre sıcak su ile temizlenecekse, su sıcaklığı 50 dereceyi geçmemesi gerekmektedir.
 • Hava filtresi yıkanırken kesinlikle çitilenmemelidir.
 • Güneşte kurutma işlemleri asla yapılmamalıdır.
 • Hava filtresi asılarak kesinlikle kurutulmamalıdır.
 • Klima kesinlikle filtresiz bir şekilde çalıştırılmamalıdır.

 

 

Lütfen servis türünü seçiniz.

 

Benzer Yazılar